TARİHÇE

-1930

Bir aile firması olarak şu anki konumuna ulaşan firmamızın kökleri Karadeniz kıyılarına, Rize iline uzanmaktadır.  Bilinen ,1930 senesinde 250 dwt’lik ahşap bir tekne ile Büyükbabamızın  Karadeniz sahillerinde yük  taşımacılığına başladığıdır.

-1940

1940 senesinde inşa edilen 200 dwt’lik başka bir gemi ile ailenin sahip olduğu tekne sayısı ikiye çıkmış ve sefer bölgesi genişleyerek Marmara, Ege sahillerinide kapsamıştır.

Güney sahillerinde Arap ülkeleri ile Türkiye arasında gelişen canlı hayvan taşımacılığı ve kereste-kütük ticareti ,şirketimize adını veren ve Büyükbabamızdan devraldığı işleri genişletme kararlılığında olan babamız Mustafa Okan ve kardeşlerini İskenderun ardından Mersin’e çekmiş ve  ailelerinide yanlarına alan aile büyüklerimiz Mersin’e yerleşmişlerdir.

-1961

Takiben 1961 yılında babamız Mersin’de bugüne kadar ticaretini sürdüren şirketimizin temellerini atmiş ve 700 dwt lik ilk çelik inşa gemiyi 1961 senesi sonlarında kızağa koymuştur.  Bu tonajlara yakın gemilerle komşu ülkelere taşımacılık 1970’li yıllara dek sürmüş ve 1971 senesinde şirketimizin 1050 dwt’lik Mustafa Kemal isimli ilk tankerini inşa ettirerek Mobil kirasına verilmiştir.Bu tankerin işletmesi kesintisiz olarak 1992 yılına kadar devam etmiş ve gemi yime Mobil kirasında hurdaya çıkana kadar çalıştırlmıştır.

Diğer kuruyük gemileri “ Atanın” , “ Ararat “ , “ Yalıköy II “ , “ Kaptan Nusret “ ile Çimsa Çimento, Şişecam gruplarına taahhütlü konrat bazında yıllarca Mersin- Kıbrıs  rotasında çimeno, Mersin – Tekirdağ rotasında soda ve Tekirdağ-Mısır rotasında cam yükü taşıması yapmıştır.

-1990

1990 senesinde bir kalpkrizi sonucu yaşama veda eden Mustafa Okan’nın işlerini aile gelenegine uyan üç yetişkin oğlu devralmıştır. Şirketimizin bugünki ismi oğullarının kararı ile belirlenmiş ve şirket ismi 1991 senesinde Mustafa Okan Oğulları Gemicilik Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. olarak değiştirilmiştir.

1991 senesinden bugüne sayıları onu bulan çeşitli tonajlarda gemi armatörlüğü yapan firmamız, 1992 senesinde 2610 dwt’lik Mustafa Okan isimli modern petrol ürün tankerini inşa etmiş ve British Petrol kirasına vermiştir. BP kirasında kesintisiz beş yıl süre ile uzun süreli kirada çalışan gemimiz BP’nin aldığı kendi yükünü kendi inşa ettiği gemileri ile taşıma konusundaki radikal kararı sonucunda diğer gemiler ile birlikte kira akti sona erdirilmiştir. Ardından Petrol Ofisi A.Ş. nin uzun süreli kontratı ile kira aldına alınmıştır. 21.11.2005 tarihinden itibaren de kesintisiz olarak POAŞ kirasında çalışmaktadır. Gemimizin devam eden kira kontratı 31.08.2008 tarihinde yenilenecektir.

-2002

Eylül 2002’den bu yana IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) nün peşpeşe yayınladığı yeni kurallar gereği dünya denizlerinde ihtiyaç duyulacak çift cidarlı kimyasal tanker gemileri ülkemizde de yeni inşa sektörünü hareketlendirmiştir. Bu gelişmeler doğurultusundan alınan karar ile şirketimiz 2004 senesinde Karadeniz Ereğli’de mukim Yılmaz Gemi İnşa Tersanesinde kiralanan tersane alanı ile kendi taşeronu, ekipmanları ve personeli ile 3500 dwt’lik bir kimyasal tanker gemisinin inşasına başlamıitır.miz mevcuttur. Tanker inşası tersane bünyesinde kiralanan alanda, inşaa için gereken tüm organizasyon şirketimiz tarafından üstlenilmiştir.

-2006

Bahse konu M/T Mustafa Kemal-2 IMO II kimyasal tanker gemimizin tekne ve makine inşaası  Karadeniz Ereğli’deki Yılmaz Gemi İnşa Tersanesin 3 Ocak 2006 tarihinde tamamlanıp ekipman donatım ve sefere hazırlık için Tuzla Çeliktrans Tersanesine getirilmiştir. Uluslararası sefere uygun olarak tüm klaslama, ekipman, yaşam mahalli ve personel donatıomları 16 Eylül 2006 tarihinde bitirilmiş ve gemimiz ilk seferine gönderilmiştir.

-2007

Bu tarihten başlayarak 3 Mart 2007 tarihine kadar Karadeniz – Akdeniz – Batı Avrupa Limanlarını kapsayan bölgede spot markette ticaretini sürdürmüş ve 5 Mart 2007 günü Kartal-İstanbul demir mevkiinde İsveç’de mukim Svitoid Tankers şirketinin iştiraki olan Vedrey Ydrehall KS – Norveç firmasına satışı yapılarak gemi M/T Vdrey Ydrehall ismini almıştır.

Şirketimizin yukarıda anılan faaliyetlerinden başka, denizcilik sektörünün yeni yönü ve konjontürü olan yeni gemi inşaalarında daha aktif olabilmek için Yalova Altınova’da kurulacak Tersane bölgesinden bir alana ortak olmuştur. Karadeniz Ereğli’de tersane alanı kiralayarak kenidi inşaa ettiği 3550 dwt lik gemiden kazanmış olduğumu tecrübeyi burada değerlendirerek Tersane işletmeciliğine girmiştir.

Yalova ilinin Altınova beldesinde kurulmaya başlanmış 40 adet tersanesi ve bunların sahipleri olan 40 ortağı ile Altınova Tersaneciler Birliği’nin kurucu üyelerinden olan şirketimiz, Altınova beldesindeki “ A “ serisi 40 dönümlük arazilerden birisinin de sahibidir. Tersane kurulumu için gereken zemin sondaj çalışmaları tamamlanmış ve projelendirme aşamasında olan tersane alanımızda gelişen deniz ticaretinde tonaj ve tip ihtiyacına göre 3300 dwt luk 1+1 adet deniz/nehir tipi genel kargo kuru yük gemisi yapımı için de fizibilite çalışmaları başlatılmıştır.

-2018

Tersanemizin ilk inşaaları olmasını planladığımız bu 1+1 geminin ardından temin edilmesi planlanan havuz ve inşa edilecek iskele ile tersanemiz tamir-bakım ve rutin havuzlama dönemi gelen gemilere de hizmet verecektir.

Bizimle İletişime Geçin...